Meil on taaskord suur heameel tutvustada lugejatele Lastekaitse Liidu Fondi ühte väga tublit ja andekat stipendiaati: palun saage tuttavaks Põlvamaalt pärit 15- aastase Lilian Hindriksoniga, kes lisaks väga headele õpitulemustele koolis teeb suuri edusamme ka muusikamaailmas.
Lilian on laia silmaringiga ümbritseva maailma suhtes uudishimulik ning ettevõtlik 15-aastane neiu, kes elab Põlvamaal väikeses Himmaste külas. Lilian õpib Põlva Kooli 9. klassis väga headele tulemustele, lisaks õpingutele jõuab ta osaleda erinevatel aineolümpiaadidel ning õpilasvõistlustel, kus on saavutanud aastaid väga häid tulemusi (eelmisel õppeaastal nt keemia olümpiaadi piirkonnavoorus I koht, matemaatikas I koht, bioloogias II koht, eesti keeles I koht, füüsikas I koht jpm). Lilian on kooli õpilasomavalitsuse nö toetajaliige ning lööb nende ettevõtmistes kaasa, kui vähegi aega ja jaksu on. Ta ei pelga ennast proovile panna uutes olukordades. Näiteks kandideeris ta kevadel UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere projekti raames purjeretkele Soome saarestikku, kus õpilased tegid loodusvaatlusi, õppisid meremärke tundma, mereolusid hindama, navigeerima ning purjejahti roolima.
Liliani suur kirg on aga muusika, ta õpib klaverit 9. aastat. Tema õpingud on olnud põnevad ning uusi väljakutseid pakkuvad. Head muusikalised eeldused, töökus ning sihikindlus on toetanud tema silmapaistvat arengut. Lilian alustas klaveriõpinguid 6-aastaselt Põlva Muusikakoolis õpetaja Raina Urbi käe all. 1. klassi lõpetamise järel 2014. a kevadel kandideeris ta Tartus Heino Elleri Muusikakoolis vastavatud Tulevikumuusikute arenguprogrammi, mis on mõeldud andekatele Lõuna-Eesti muusikakoolide noortele. Algul kavandatud kahest aastast kujunes lõpuks viis. 2019. aasta sügisest jätkas Lilian õpinguid Tartus Elleri Muusikakooli noorteosakonnas õp Kadri Leivategija juures. Juba teist aastat sõidab Lilian igal nädalal pärast koolitunde 2-3 päeval Tartusse, et osaleda kooli õppetöös, improvisatsiooni- ja meistriklassides, kontserttegevuses. Päevad on pikad ning nõuavad väga head ajaplaneerimis- ja enesejuhtimisoskust.
Lilian on täiendanud oma oskusi erinevate pianistide ning muusikapedagoogide (Mihkel Poll, Ralf Taal, Mati Mikalai, Kai Ratassepp, Lauri Väinmaa, Mira Martšenko, prof Arbo Valdma, prof Ivari Ilja, prof Peep Lassmann) meistriklassides ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suvekoolides. Lilian on osalenud mitmetes muusikalistes projektides: instrumentaalsolistide kontsertprojekt „Noored tulevikumuusikud“ (2016) koos Elleri kooli sümfoniettorkestriga, kontsertprojekt „Kreeka jumalad ja tähistaevamuusika“ (2018) koos näitleja Jüri Aarmaga, kus Lilian esitas U. Sisaski noortele kirjutatud klaverimuusikat; tulevikumuusikute galakontsert koos Elleri kooli kammerorkestriga (2019). 2017. aastal võitis Lilian noorte internetikonkursi “Klaveriloomad. Elu muusikas” Võru- ja Põlvamaa piirkonna peapreemia ning osales sellega seoses aprillis 2018 samanimelises kontsertetenduses Mooste Folgikojas.
Häid saavutusi võib üles loetleda palju. Osalemistest rahvusvahelistel konkurssidel Lätis, Horvaatias, Slovakkias peab ta olulisimaks viimast, kus ta saavutas konkursil „Piano Talents for Europe“ (2018) II koha 11.-13. a vanuserühmas.
Vabariiklikel noorte pianistide konkurssidel on Liliani samuti saatnud edu. Konkursil „Eesti kõla“ on ta aja jooksul tulemuslikult läbinud kõik vanuserühmad: 2014 – III koht ja eripreemia; 2015 – I koht, 2017 – II koht, 2019 – I koht. Ta ise hindab väga konkursi „Parim noor instrumentalist 2019“ I kohta ja eripreemiat kohustusliku pala esitamise eest ning Narvas toimunud vabariikliku noorte pianistide instrumentaalkontserdi konkurssi (2017), kus ta endast vanematega võisteldes saavutas II koha ning mängis lõppkontserdil koos Narva Linnaorkestriga. Muusikapedagoogid on tunnustanud tema intelligentset mängu ja küpset interpretatsiooni.
Suurematest ülesastumistest võib esile tuua rahvusvahelise klaverikonkursi ODIN laureaatide lõppkontserdi Saku mõisas (2018), kus Lilian esines pika iseseisva kavaga. Kindlasti peab ära märkima Liliani esimese päris iseseisva klaveriõhtu Põlva Muusikakoolis juunis 2020. Õpetaja Kadri Leivategija ütles kontserdi lõpusõnades: “See kava, mida Lilian täna mängis, olles alles 15-aastane, on suur muusika. Õppides seda vaid ühe aasta, on selleks tehtud esimene vaade. See muusika koos meie enesega kasvab suuremaks, sisukamaks, huvitavamaks nii, nagu meie ise seda oma elus teeme. See on tohutu töö ja Lilian on jõudnud sinna, et saaks hakata sellist muusikat mängima.”
Käesoleva aasta sügis on vaatamata kroonviiruse takistustele olnud Lilianile tihe erinevate ülesastumiste poolest: kontsertprojekt „Bachi Goldbergi variatsioonid nii ja naa“, noorte klaverifestival „Klassika kutse. Beethoven 250“. Detsembri alguses toimus vabariikliku noorte pianistide konkursi „Eesti kõla“ virtuaalne konkurss, sest kroonviirus ei lubanud noortel pianistidel Tallinnasse koguneda. Lilian saavutas V vanusegrupis I koha ja eripreemia klassikalise suurvormi esitamise eest. Soovi korral saab tema esitust vaadata siit https://www.youtube.com/watch?v=vGLOGS8YAjY
Praeguses keerulises olukorras on plaane raske teha, ees ootab loodetavasti mitmeid põnevaid projekte ning konkursse. Kindel siht on aga lõpetada kevadel edukalt põhikooliõpingud Põlva Koolis ning Elleri kooli noorteosakonnas ja jätkata gümnaasiumi- ning muusikaõpinguid Tartus.
Hea Lilian, soovime Sulle püsivust ja edu kõiges, mida Sa elus ette võtad!
Täname kõiki oma häid kliente ja partnereid, kellega koos aitame lastel unistada ja mõelda suurelt! Rohkem infot Lastekaitse Liidu 2020 aasta stipendimute kohta leiab siit
ACE Logistics Estonia