29. märtsil 2017 teatas Ühendkuningriik (ÜK) Euroopa Ülemkogule oma kavatsusest Euroopa Liidust (EL) välja astuda. Kuigi poliitikud püüavad jätkuvalt leida Brexiti kriisist väljapääsu, läheneb lahkumiskuupäev järjekindlalt.
Kahe aasta pikkune läbirääkimiste periood lõpeb 29. märtsil 2019 ning lahkumisleping peaks jõustuma sellele järgneval päeval, s.o 30. märtsil 2019. Hetkel EL ja ÜK vahel peetavates läbirääkimistes on kaks stsenaariumi:
Üleminekuperioodi kohaldamine
ÜK astub 29.märtsil 2019 ELst välja, kuid üleminekuperiood kestab 31.detsembrini 2020. Sel perioodil loetakse ÜK tollivormistuse kohaselt EL liikmesriigiks ning kaupade vaba liikumine kestab kuni üleminekuperioodi lõpuni.
Üleminekuperioodita väljaastumine
Kui üleminekuperioodi ja selle sisu osas kokkulepet ei saavutata, lahkub ÜK EL-st üleminekuperioodita ning alates 30.märtsist 2019 saab ÜK-st kolmas riik. Kõik ÜK-st saabuvad ja sinna eksporditavad kaubad tuleb sel juhul vastavalt seadusele deklareerida. Kõik saadetised peavad liikuma kaubaarvetega. Importijad/eksportijad peavad end kurssi viima nõuetega mida kohaldatakse kolmandatest riikidest või kolmandatesse riikidesse veetavatele kaupadele.
__________
Kinnitame, et ACE Logistics on teinud ettevalmistusi ja on valmis kliente jätkuvalt teenindama mõlema stsenaariumi korral. Ühtlasi soovitame kõigil ÜK-ga kaubavahetuses olevatel klientidel valmistuda potentsiaalselt üleminekuperioodita väljaastumiseks. Selleks, et tagada kaupade võimalikult sujuv liikumine, palume järgida juhiseid:
1. EORI number
Euroopa Liidu registreerimis- ja identifitseerimisnumber (EORI) on kohustuslik väliskaubandusega tegelevatele ettevõtjatele kaupade ekspordil, transiidil, importimisel või muudel tollitoimingutel. Brexiti jõustumisel on EORI kohustuslik ka Ühendkuningriigiga kaubavahetuse jätkamiseks. Kui Teil juba pole EORI numbrit (ettevõtjate registreerimis- ja identifitseerimisnumbrit), siis saab seda taodelda Eesti Maksu-ja Tolliameti e-keskkonnas.
2. Toodete klassifikatsioon
Nii ekspordi- kui ka impordideklaratsioonid peavad sisaldama kaubakoodi., mis on vastavuses Harmoneeritud Süsteemi (HS) ja TARIC nomenklatuuriga. Loomulikult saate kasutada ka Intrastati deklaratsioonide jaoks nõutavaid HS-koode. Kaubakoodide määramisest saab täpsemalt lugeda:
https://www.emta.ee/et/ariklient/toll-kaubavahetus/kaubakoodi-maaramine
3. Kaubaarve
Uues Ühendkuningriigi ja EL vahelises s.o. kolmanda riigiga kauplemiskeskkonnas tuleb tulevikus esitada kõikide kaubasaadetiste puhul arved. Arve peab sisaldama olulist teavet, mis võimaldab koostada ja esitada asjakohaseid tolli- ja ohutusdeklaratsioone meie klientide nimel. Arve kohustuslikud elemendid on: kaupade täielik kirjeldus, kogus, kauba päritolu, kaubakoodi, toote bruto- ja netokaalu, müügiväärtust ja saadetise tarnetingimust. Kui kaubakood seda nõuab, siis ka lisamõõtühikut näiteks ruutmeeterid, meetreid, liitreid, gramme jne. Vastavalt kauba iseloomule on mõnikord nõutavad ka erinevad sertifikaadid ja litsentsid. Samuti on oluline, et esitatud dokumendid sisaldaksid selget viidet nii importija kui ka kauba tegeliku saaja tuvastamisele, juhul kui see on erinev.
4. Tollideklaratsiooni vormistamine ning tolli-ja käibemaksu tasumine
Kliendid, kes ekspordivad või impordivad Ühendkuningriigist peaksid omale teadvustama, et kõik saadetised tuleb vastavalt seadusele deklareerida ja tasuda tolli- ja käibemaks.
Oluline on välja selgitada kes teostab tollivormistuse. Juhul kui soovite ekspordi- või impordi tollideklaratsiooni vormistust ACE`i poolt, siis peab ACE`l olema volitus läbi viia Teie nimel tolliformaalsusi. Volituse saab alla laadida siit.
Juhul kui rakendub üleminekuperioodita väljaastumine, siis soovitame kasutada väikesaadetiste kuni 2500 kg saatmisel Ühendkuningriikidesse DDP tarnetingimust (st saatja tasub impordi tollivormistuse eest ning tolli –ja käibemaksu Ühendkuningriigis), et tagada kaupade võimalikult kiire liikumine.
Samuti palume välja selgitada kas klient on nõus, erakorralise olukorra tõttu (üleminekuperioodita lahkumine), et Ühendkuningriigis tegeleb tolliformaalsustega meie partner Dachser (vajalik on kliendi poolne volitus Dachserile).
Kasulikku teavet saab lugeda:
https://www.emta.ee/et/ariklient/toll-kaubavahetus/brexiti-moju-tollivormistusele-ja-kaubavahetusele-uhendkuningriigiga
https://ec.europa.eu/info/brexit_en
https://www.dachser.com/de/en/Brexit-Times-almost-up_5959.htm
Küsimuste korral palume meiega ühendust võtta ning üritame anda vastuseid kasutades olemasolevat informatsiooni.
Katrin Sokk
Tollivormistuse vanemspetsialist
Katrin Tiidrus
Autotranspordi osakonna juht